خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

سد گتوند و نیاز به هفت هزار میلیارد تومان دیگر !

   

  از همان ابتدای ساخت سد گتوند بسیاری از اساتید حوزه آب و زمین‌شناسی به‌ویژه اساتید دانشگاه اهواز خواستار توقف روند اجرا و ساخت این سد شدند. آن‌ها علت مخالفت خود را وجود تپه نمکی به نام گچساران اعلام کردند که در امتداد مخزن این سد وجود داشت.

  در ابتدا مسئوولان متولی ساخت سد گتوند، تمامی ادعاهای مطرح شده را رد کردند و اعلام شد که سازند نمکی گچساران در محدوده این سد وجود ندارد. آن‌ها پس از رسانه‌ای شدن مشکل نمک در محدوده سد، هنگامی به وجود نمک اعتراف کردند که عملا میلیاردها تومان بودجه صرف شده بود و تخریب یا عدم آبگیری سد با سئوالات بیشتر و “آبروریزی” همراه می‌شد.مسئولان سد گتوند در صدد برآمدند تا با ساخت دیواری حائل از خاک رس که اصطلاحا “پتوی رسی” نامیده می‌شود از برخورد آب با نمک‌های سازند گچساران جلوگیری کنند و بار دیگر بدون توجه به صحبت‌های کارشناسان که ساخت این “پتوی رسی” را بی‌فایده می‌دانستند، این پروژه نیز آغاز و با صرف هزینه‌های کلان انجام شد.کار ساخت سد گتوند و “پتوی رسی” در میان تمامی اعتراضات به اتمام رسید و با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت این پروژه آبگیری شد. با آبگیری سد، فاجعه زیست‌محیطی وارد فاز جدیدی شد که می‌تواند سرنوشت خوزستان را تغییر دهد.تنها ۱۰ روز از زمان آبگیری سد نگذشته بود که خبر رسید شکاف‌هایی در “پتوی رسی” ایجاد شده و نمک‌های سازند گچساران وارد دریاچه سد گتوند شده است و این آغازی بر مصائب استان خوزستان و رودخانه کارون بود از زمانی که قرار شد تعیین سرنوشت این سد به دست کارشناسان و اساتید دانشگاه سپرده شود چندین ماه میگذرد . وطی این مدت که ماهها از آن گذشته، هرگاه  از وزارت نیرو و یا خانم ابتکار در باره سرنوشت این سد پرسشی شده همواره آنرا به گزارش متخصصین در دانشگاه موکول کرده اند. خبرهای منتشره در این چند روز حاکی از آن است که هیچیک ار نهاد های مسئول که قرار بود راه حلی برای معضل شوری آب این سد ارئه کنند، به نتیجه ای که منجر به توجیه ادامه آبگیری این سد باشند نرسیده اند، خبرهای منتشره حاکی از این است که اگر قرار بر تخریب این سد باشد حدود هفت هزار میلیارد تومان دیگر لازم است تا شاید بتوان از صدمه بیشتر این سد به اراضی پایین دست و رودخانه کارون جلوگیری کرد! در این راستا طی روزگذشته مدیرکل دفتر ارزیابی زیست‌محیطی سازمان حفاظت محیط‌زیست از رد طرح علاج‌بخشی سد گتوند از سوی سازمان‌های درگیر خبر داد و گفت: هیچ‌کدام از طرح‌هایی که برای حل مشکلات سد گتوند پیشنهاد شد بیش از ٢٣ درصد رأی نیاورد و همین موضوع باعث شده تا مثل گذشته مدیریت مخزن ادامه داشته باشد. با وجود این سازمان حفاظت محیط‌زیست پیشنهاد داده تا برای پایان‌دادن به نظرهای متناقضی که در این زمینه وجود دارد، از نظر یک مشاور بین‌المللی استفاده شود.

  توجه به آظهارات حمید جلالوندی، مدیرکل سازمان حفاظت محیط‌زیست خالی از لطف نیست، ایشان در گفتگو با سلامت نیوز ضمن تایید در به نتیجه نرسیدن مسئولین در راهکار مشترک برای نجات کشتزار های پایین دست استان خوزستان و جلوگیری از شوره زار شدن آنها، خبر از پیشنهادات سازمان زیر مجومعه خود می دهد.وی عنوان کرده، هرکدام از پنج راهکاری که مؤسسه آب دانشگاه تهران برای پایان‌دادن به مشکلات سد گتوند ارائه داده است، به تنهایی امتیازی بین ١٨ تا ٢٣ درصد کسب کردند و هیچ‌کدام از راهکارها، اختلاف معنادار قابل قبولی نسبت به گزینه‌های دیگر نداشتند. زیرا نهادهای درگیر معتقد بودند هیچ‌کدام از این روش‌ها نمی‌تواند مشکل سد گتوند را به‌طور کامل حل کند بلکه هرکدام با ویژگی‌های مختص به خود فقط تا حدودی مشکلات را کم می‌کنند. در واقع و به زبان ساده تر هر کدام از راهکارها شباهتی به پتوی رسی دارد که برای جلوگیری از شور شدن آب سد گتوند با هزینه میلیاردی ساخته شد و حتی ده روز هم دوام نیاورد. جلالوندی در ادمه این گقتگو اشاره گرده که، هیچ‌کدام از راهکارها، اختلاف معنادار قابل قبولی نسبت به گزینه‌های دیگر نداشتند. زیرا نهادهای درگیر معتقد بودند هیچ‌کدام از این روش‌ها نمی‌تواند مشکل سد گتوند را به‌طور کامل حل کند بلکه هرکدام با ویژگی‌های مختص به خود فقط تا حدودی مشکلات را کم می‌کنند.

  سالها متوالی دوستداران محیط زیست و کارشناسان دلسوز فریاد بر می آوردند که ساخت گتوند توجیه علمی و اقتصادی ندارد و تبعات این سد فاجعه ای برای محیط زیست خواهد بود . متاسفانه گوش شنوایی در این مدت برای جلوگیری از ساخت و آبگیری این سد وجود نداشت، سد گتوند ساخته و آبگیری شد، و میلیونها تن نمک وارد حوضچه این سد شد. کار بجایی رسید که شرکت خارجی ارسال کننده قطعات نیز به دلیل درصد بالای نمک آموجود در آب سد گتوند، از گارانتی کردن قطعات ارسالی خوداری کرد. مشخص نیست که تا زمانی این سیاست کجدار مریض در این باره ادامه خواهد داشت . با گذشت این سالها و حیف و میل شدن میلیاردها  تومان از بودجه این کشور، امروز اعتراف می کنیم که بجز هزینه ای که در ساخت بی دلیل این سد از بین رفته و خارج از صدمه ای غیر قابل بازگشتی که به محیط زیست وارد شده حال اگر همین امروز هم تصمیم به بازگشت از سماجت خود در حفظ این سد نماییم 7 هزار میلیارد تومان ناقابل دیگر باید هزینه شود تا از ادامه صدمه ای که به آب و اراضی این منطقه وارد می شود جلوگیری شود. به قول دکتر اسماعیل کهرم، ایران درس عبرت کشورهای همسایه شده است. وی می‌گوید: “این‌جاست که دل هر ایرانی می‌شکند و اشکش جاری می‌شود”. دکتر کهرم می‌گوید: “در آینده‌ای نزدیک آیندگان ما بسیاری از این سدها را تخریب خواهند کرد”. شاید هم آن نسل، این سد را همچون نسل کنونی که زندان قصر را به “باغ موزه عبرت” تبدیل کرد به “موزه عبرت محیط زیست” تبدیل کند.http://etedaal.ir/fa/news/130347/  و http://www.jomhouriat.ir/fa/print/39048/


  این مطلب تا کنون 9 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : گتوند ,ساخت ,آبگیری ,وجود ,جلوگیری ,هیچ‌کدام ,“پتوی رسی” ,سازمان حفاظت ,حفاظت محیط‌زیست ,محیط زیست ,بودند هیچ‌کدام ,سازمان حفاظت محیط‌زیست ,درگیر معتقد بودند ,معتقد بودند هیچ‌کدام ,نهادهای درگیر معتقد ,
  سد گتوند و نیاز به هفت هزار میلیارد تومان دیگر !

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر